BAYKUŞ UĞURSUZ MUDUR?

0
21

Uğursuzluğuna inanılan bir çok şey vardır . Bunların bir çoğu ise tamamen batıl bir inançtır. Kişiler bunların her ne kadar batıl inanç olduğunu bilseler dahi yine de önlemleri almak isterler. Her ihtimali düşünüp korunmak isterler.

Uğursuzluk getirdiğine inanılan bir çok şey vardır ve bunların başında merdiven altından geçmek ilk sırada yerini alır. Merdiven altından geçmenin uğursuzluk getirdiğine olan inan mısıra dayanmaktadır. Mısır da üçgenlerin özel bir anlamı vardır ve bu üçgenler kutsal sayılmışlardır. O üçgenin içinden geçmek tanrıya baş kaldırmak yerine geçiyordu. Duvara yaslatılan bir merdiven üçgen şeklini alıyor ve bu yüzden merdiven altından geçmek oradaki insanlar için yasaktı. Geçen kişiler ise cezalandırılıyorlardı. Yine çok kişinin uğursuzluk getirdiğine inandığı bir diğer şey ise 13 rakamıdır. Daha sayamadığımız bir çok batıl inanç vardır. Mesela gece tırnak kesmek, yine uğursuzluk getirdiğine inanılan inançlardan biridir.

Peki baykuş uğursuzluk getir mi ? soruna yanıt verecek olursak eğer, cevabımız hayır olacaktır. Batıl inançlara göre, baykuşun öttüğü yerden cenaze çıkacağını söylerler. Bu sadece batıl bir inançtır. Dinimize göre böyle bir şey yoktur. Baykuşun da dünya da bir görevi vardır ve bir çok insan bunu bilmemektedir. Baykuşların görüşleri çok kuvvetli olduğu için her çatı da bir tane bulunması iyi olur. Bilimsel açıdan bakarsak eğer, baykuş un gece görüşü çok kuvvetli olduğu için fare çekirge yılan gibi hayvanların avcısı olmuştur. Baykuş un zararı yoktur fakat yararı bulunmaktadır.

İnsanlar baykuş un uğursuzluk getirdiğine inanması 18. Yüz yıla kadar dayanmaktadır. Tarihten günümüze kadar süregelmiş batıl inançlardan biridir sadece. Bir evden cenazenin çıkacağına ve ya kişinin ne zaman öleceğine baykuş karar veremez. Allah tan başka kimse bunu bilemez. Baykuş Allah ın yarattığı bir kuş türüdür ve zararsızdır. Gündüzleri dinlenip geceleri gezerler. İnsanlar birazda bu kuş tan korktukları için böyle bir şey ortaya atmışlardır. Tam tersi insanlara zararlı olan kemirgen hayvanların avıcısı konumunda olup insanlara faydası vardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here