GECE TIRNAK KESMEK UĞURSUZLUK GETİRİR Mİ ?

0
22

Batıl inançlara göre kişiye uğursuzluk getiren bir çok şey vardır. İnsanlar zaman içerisinde bunlara o kadar inanmışlardır ki kişiler bunları yapmamaya çok özen göstermişlerdir. İnsanları bu inançlara sürükleyen en önemli faktör korkudur. İnsanlar merdiven altından geçmekten çok korkarlar, özellikle mısır da yasaklanmıştır, merdiven altından geçen kişi tanrılara meydan okumuş sayılıyorlardı ve buradan geçen kişi ceza alıyordu. Her ne kadar batıl bir inanç olsa da insanlar bunlara inanmışlardır. Yine bir örnek verecek olursak 13 rakamı güzel bir örnek oluşturur. Tüm dünyaca kabul görmüş bir batıl inançtır, hatta bazı ülkelerde 13 rakamı ev numaralarına verilmek istenmemiştir.

Yine bu batıl inançlardan birisi olan gece tırnak kesmektir. Gece kesilen tırnağın uğursuzluk getirdiğine inanılır. Eski insanlar geceleri karanlıkta yada yetersiz ışıklarda oturup oralarda yaşıyorlardı. gece kesilen tırnak sıçradığı için etrafa saçılıyordu, bu yüzden böyle bir düşünce ortaya atılmıştır, bu sayede insanlar geceleri tırnak kesmekten vazgeçmişlerdir. Bir başka düşünce ise eski insanlar yani çok tanrılı olan dönemlerde büyü yapılırken , büyü yapılacak kişinin bir parçasından yararlanılması gerekiyordu. Tırnak gece kesildiği için karanlıkta sıçrayabilir ve büyü yapacak kişinin eline çok rahat geçebilmesi ihtimaline karsı insanlar gece tırnak kesmekten çekinmişlerdir. İnsanlar kendilerine yapılabilecek kara büyülerden korunmak için kestikleri tırnağı atmak yerine toprağa gömmüşlerdir. Çünkü kara büyüler yapılırken kişinin saçı tırnağı ve ya kanından yararlanılıyordu. Kimse kendisine kara büyü yapılmasını istemediğinden bu tür şeylere dikkat ederek yaşamışlardır. Bu yüzden insanlar gece yarısı saç taramaktan dahi çekinmişlerdir.

Dinimizce böyle şeylerin uğursuzluk getirdiği sadece hurafedir. Bir kişi böyle şeylerin uğursuzluk getireceğine inanırsa Müslümanlıktan çıkabilir. Her ne kadar bu şekilde söylesek te insanlar hala böyle şeylere dikkat ederek yaşıyorlar .bunun nedeni ise günümüzde hala kara büyülerle uğraşan insanların sayısının fazla olmasıdır. Diğer uğursuzluk getiren şeyler gibi gece tırnak kesmenin de uğursuzluk getirmesi diye bir şey mümkün değildir. İnşaların böyle şeylere inanması sadece batıl bir inançtır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here