KARABASAN

0
22

Karabasan dediğimiz bu durum ve ya olgu, gece yarısı uykunun en derin olduğu anda aniden meydana gelir ve kişinin gerilmesi ve korkarak uyanmasına sebep olmasının yanı sıra fiziksel sonuçların da gerçekleştiği bir durumdur. Karabasan dediğimiz bu durum genellikle 4 ve 12 yaşları arasındaki çocuklarda meydana gelen bir durum olup Karabasan olayına maruz kalan çocuklar çığlık atabilir, kaçmaya çalışabilir ve yine yerinden kalmaya çalışmak gibi duygusal ve fiziksel tepkiler verebilir. Bu tepkilerin birkaç dakika sürdüğü gözlemlenmiştir. Bu duruma maruz kalan her hangi bir çocuk sabah kalktığında hiçbir şey hatılamıyor olur. Uyurgezerlik dediğimiz durumda karabasan gibi çocuklarda sıklıkla görülen bir durumdur.

Çocukların bu durumu yaşaması 4 12 yaşları arasında sıklıkla görülmesine rağmen ergenlik çağında da böyle durumlarla çok sık karşılaşıldığı oluyor. Kişi böyle bir durum yaşadığında yerinden kalkmak istese bile kalkamaz ve hareket edemez, çığlık atmak ister fakat atamaz, konuşmaya çalışır konuşamaz. Bu durum yaşanırken çeşitli halisünasyonlar görülebilir. Yine aynı şekilde uykunun en derin anında gerçekleşir. Bazı çocuklar ayda bir ve ya iki kez bu durumu yaşarken bazı çocuklar çok sık yaşarlar ve korkudan kendilerine zarar verirken aynı zamanda çevrelerine de zarar verebilirler. Bu durumu çok sık yaşayan çocuklar kimseyle konuşmak istemezler, bu çocuklar yaptıklarının farkında dahi olmazlar uyandıklarında kafaları çok karışık ve yorgun olurlar. Böyle durumlarda uyurgezerlik durumu da eşlik edebilir. Bazen de bu durum bir sinir krizi olarak adlandırılabilir. Korku filmi seyretmiş ve ya korkunç bir hikaye dinlemiş olabilir bu da karabasanın olmasına sebep olabilir. Böyle durumlarda anne ve babanın çocuğu sakinleştirmeleri ve rahatlamasını sağlamaları gerekmektedir.

Bu durumu çok sık yaşayan bir çocuk bir uzmandan yardım almak zorunda kalabilir. Çocuğun bu kadar korkmasına ve ya bu durumların oluşmasına neden olan şeyleri gün yüzüne çıkararak çözüm yolları bulacaktır. Karabasan durumunun bir uyku felci olduğu bilimsel olarak ispatlanmıştır. İnsanlar rüya gördükleri anda fiziksel olarak felç durumuna gelir. Bu yüzden hareket edemez ve yine konuşamazlar uyanacakları anda bir şeyler gördüklerini zannederler .bu sebepten rahatlamak oldukça önemlidir bu gibi durumlarda.

TEILEN
Önceki İçerikKARABASAN NEDİR?
Sonraki İçerikKARA BÜYÜ NEDİR?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here