KORUMA MUSKASI

0
18

Koruma muskası dediğimiz muska türü kişileri kötülüklerden ve kötü olan her şeyden korumak için yapılan ve üçgen şekilde boyuna asılan bir koruyucudur. Birden fazla muska türü bulunur, bunların bir kısmı koruma amaçlı yapılırken bazı muskalarda büyü için yapılmaktadır. Büyü için yapılan muskalar boyuna takılmaz, büyü ne için yapıldı ise ona göre bir yere saklanabilir. Kişiler büyü yolu ile muska yaparlar ise bu büyük bir günahtır. Muskaları kişiler koruyucu olarak taktıklarında ve ya da bir yerde saklıyorlarsa bu başkalarına zarar vermek amaçlı yapılmıyorsa bir günahı yoktur. Kişi üzerinde bir koruyucu kalkan oluşturur. Muskanın etkisi yapıldıktan hemen sonra başlayabilir ne zaman başlayacağından önce muskanın ne olduğunu neden nasıl yapıldığını ve hangi amaçlara hizmet ettiğini ve ardından elbette etsini ne zaman göstereceğini açıklayacağız. Öncelikle muska nedir sorusuna cevap vermek en doğrusu olacaktır. Muska kişi üzerinde bulunan hastalıkları kötülükleri ve ya da nazarları uzaklaştırmak ve aynı zamanda korumak için ve aynı zamanda boyna asılan yazılı ve dualı kağıttır. Arapça kökenli olan bu kelime dilimize nüsha olarak geçmiştir. muska kelimesi kuzey afrika da hurz doğu arabistan da hamaya, hafiz ve ya maaza adını almıştır. Hadis ve fıkh kitaplarında ise rukye olarak geçmektedir. Muska çoğunlukla hastalıklardan ve kötülüklerden korunmak için taşınan ve aynı zamanda üçgen şeklinde taşınan kağıttır.

Muskalara sadece sure ayet ve hadisler yazıldığı gibi yüce ALLAH ın meleklerinin adları tılsımlı sözler ve rakamlar da eklenir. İslam alimler kişiye zarar veren şeyleri üç gruba ayırmışlardır. bunlardan ilki açlık için ekmek yemek ve susuzluk için su içmek gibi kesin ve kati olanlarıdır. Kişi zararı giderecek şeyi kullanmak farz ve onu terk etmek ise haram dır. muhtemel olanı yapmak iyidir fakat onu terk etmek haram değildir. Son çeşidini yapmak ise, caizdir.

Yine muskalar yapılan hazırlanırken bunu sıradan insanlar yapmamaktadır. Bu alanda uzman kişiler tarafından yapılması gereken dualı bir yazıdır. Muskalarda ayet hadis ve tılsımlı kelimeler ve sayılar da bulunduğundan dolayı her insan bunları bilmediği gibi yazamaz da …muskalar hastalıktan kurtulma gibi birden fazla amaçlar için yapılabilirler. Bunlar tabiki yazıldıktan sonra dualanır, bunlar çoğunlukla salih ve temiz olan kişiler tarafından yapılsa daha iyi olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here