MUSKA NEDİR

0
22

Muska kişiler üzerinde bulunan hastalıkları kötülükleri ve ya da nazarları uzaklaştırmak ve aynı zamanda korumak için ve aynı zamanda boyna asılan yazılı kağıttır denilebilir. Muska kelimesinin aslına bakacak olursak muska kelimesi nüsha anlamına gelir. Arapça kökenli olan bu kelime dilimize nüsha olarak yerini almıştır. muska kelimesi kuzey afrika da hurz doğu arabistan da hamaya, hafiz ve ya maaza adı verilmiş. Hadis ve fıkh kitaplarında ise rukye olarak yer almıştır. Muska çoğunlukla hastalıklardan ve kötülüklerden korunmak için taşınan ve aynı zamanda üçgen şeklinde taşınan kağıttır.

Muskalara sadece sure ayet ve hadisler yazıldığı gibi ALLAH ın meleklerinin adları tılsımlı sözler ve rakamlar da eklenir. İslam alimler kişiye zarar veren şeyleri üçe ayırmışlar. bunlardan ilki açlık için ekmek yemek ve susuzluk için su içmek gibi kesin olanlarıdır. Kişi zararı giderecek şeyi kullanmak farz ve onu terk etmek ise haram olmuştur. muhtemel olanı yapmak iyidir ancak onu terk etmek haram değildir. Son çeşidini yapmak ise, caizdir.

Yine muskalar yazılıp hazırlanırken bunu sıradan insanlar elbette yapmamaktadır. Bu alanda uzman kişiler tarafından yapılması gereken bir yazıdır. Muskalarda ayet hadis ve tılsımlı kelimeler ve sayılar bulunduğu için her insan bunları bilmediği gibi tabi ki yazamaz da …muskalar hastalıktan kurtulma gibi birden fazla amaçlar için hazırlanabilir. Bunlar tabiki yazıldıktan sonra dualanır, bunlar çoğunlukla salih olan kişiler tarafından yapılırsa daha iyi olacaktır.

Gerçek Müslüman sihir büyü fal gibi şeylere inanır fakat her zaman uzak durur. Bununla birlikte mezarlara mum dikmek tellere ip bağlamak gibi inanışlara da karşı çıkar. Muska yazılmasının büyü olduğunu iddaa eden kişiler kesinlikle yanılır. Muska yazmak büyü değildir, kişinin kendini dua yolu ile koruma altına almasıdır. Büyüler de ise öncelikle bir bakım yapılır ve bu bakım kişinin ismi ve anne ismi ile bakılır, kişinin anne ismi olmadan yapılacak bir bakım elbette olumlu sonuç vermez. Bu yüzden kişinin anne ismi olmadan bakım yapmak sağlıklı olmaz. Bu yüzden kişinin anne ismi oldukça önemlidir. Yapılacak hangi işlem olursa olsun öncesinde bir bakım yapılır ve ardından işlemler gerçekleştirilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here