TAVŞAN AYAĞI UĞUR GETİRİR Mİ?

0
20

Tavşan ayağının uğur getirdiğine olan inanç çok eski dönemlere dayanmaktadır. İ.Ö 600 yılında Batı Avrupa da tavşan ayağı ugur getirmesi için için yaygın olarak kullanılmıştır fakat bunun öncesinde tavşan ayağının yanı sıra tavşanın kuyruğu , kulağı ve kurutulmuş iç organları da uğur getirmesi için kullanılmıştır ama en çok tavşan ayağı tercih edilmiştir ve zamanla sembol haline gelmiştir. Tavşan ayağı o dönmelerde kadınların ve tarlaların verimliliği için tercih edilmiştir. Değişik kavimlerde ise farklı amaçlar için kullanılmıştır. Örnek verecek olursak Sibirya kavimlerinde çatı ,beşik , duvar ve tarlalara korunma amaçlı takılırken orta Avrupa da ay, soğuk ,cinsiyet değişikliği, doğurganlık , kan ve ay başıyla ilişkilendirilmesi tavsan ayağının saygınlık kazanmasına neden olmuştur.

Tavşan ayağının uğur getirdiğine inanan kişiler bunu bir tılsım olarak taşırlar ve bu inanca göre kişi bunu taşıdığı sürece çok şanslı olur , her isteği kabul olur fakat kaybederse bu çok büyük bir uğursuzluk anlamına gelir.o dönemler de yaşayan insanlar tavşanı ve organlarını çok değerli görmüşlerdir ve yine orta çağ dediğimiz o dönemde hemen hemen her evde bir tavşan ayağı olduğu rivayet edilmektedir. Tavşan ayağını kaybeden insanların lanetlendiği ve 3 günün sonunda öldüğü yine rivayetler arasındadır. bu sebepten dolayı tavşan ayağı taşıyan insanlar bu inandıkları tılsımı çok iyi korumuşlardır.

Bu inanç İslam dünyası tarafından kabul görmemiştir. İslam dünyasında tavşan ayağı ve bu gibi nesnelere anlam yükleyen her şeyi reddetmektedir. İslam dünyasında nesnelere anlam yüklenmez. Bu sadece tavşan ayağı ile sınırlı değildir tabiki , bunun gibi daha bi çok batıl inanç vardır .Maymun eli , nazar boncuğu, ayna kırmak, kara kedi vs… bunlardan sadece bir kaçıdır. Bunlardan kimisi uğur getirirken kimisi uğursuzluk getirir batıl inançlara göre fakat İslam dünyasında hiçbirinin bir anlamı yoktur tamamen batıl inanç olarak kabul edilmiştir. bu sebepten dolayı da tavşan ayağı uğur getirir mi sorusuna en doğru cevap tavşan ayağı uğur getirmez olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here