TÜTSÜ

0
50

Tütsü dediğimiz ve alimlerin çalışmalarında yardımcı olarak kullanılan şey bitkilerin kurutulmasından elde edilen ve yakıldığında ise var olduğu ortama koku veren bir madde olarak yer alır insanların hayatında. insanlar tütsüleri çok farklı amaçlar ile tarihten bu yana ve yine tütsülerden yardım alınarak kullanılmaktadır. Ruhumuzu rahatlatmak için tütsülerin kullanılması çok eski dönemlere dayanmaktadır. Çok eski Tarih boyunca tütsüler farklı amaçlar için yapılmış ve aynı zamanda kullanılmıştır. Kimi zaman hastalıktan kurtulmak kimi zaman ortamın havasını ve kokusunu değiştirmek için ve kimi zamanda ortamı negatif olan her şeyden arındırmak için tütsü yakmaya başvurulmuştur. Eski dönemlerde hastalık için kullanılan tütsülerde bitkiden çok havyan ve hayvan kemikleri kullanılmış. Yine ortamın kokusunu değiştirmek için bitkilerden tütsü yapılmıştır, her bitkinin kendine has bir kokusu vardır ve her bitkinin kendine göre etkisi de vardır.

Ruhumuzu rahatlan tütsülerden bahsedecek olursak elbette ilk sırada nane ve lavanta tütsüleri ilk sırada yer alır. insanların en çok tercih ettiği Nane tütsüsü uykusuzluk problemi ve sorunu olanlara ve stresli olan kişilere rahatlık verecektir. Lavanta yine rahatlatıcı özelliğinden dolayı çok fazla tercih edilmektedir. Bu tütsüler Depresyonda olan kişilere çok iyi gelmektedir. Yine amber den yapılan tütsüler de çok iyi ruhu ve bedeni dinlendiren ,rahatlatan tütsüler arasındadır. Yatıştırıcı etkisi vardır ve yine cinsel dürtüleri arttırdığı bilinmektedir. Bu tütsü tercihen yemek odasında ve oturma odasında kullanılır.

Ruhu dinlendirmek ve rahatlatmak için kullanılan bir diğer tütsü ise üzerlik tohumu ve çörek otu tütsüsüdür. Bir ortamda negatif enerji varsa yani bu dünyadan olmayan ve bir bedene sahip olmayan ve adına cin dediğimiz varlıklar varsa, nazar varsa , ya da bedensiz varlıkların olduğuna inanılıyorsa bu tütsülerden yararlanılır. Cinler bu tütsü kokularını sevmezler ve bulunulan ortamda bu tütsüler yakıldığında o ortamda bulunmazlar kaçıp giderler, bu yüzden cinlerin olduğu yerlerde olan ve cinlerin insanları rahatsız ettiği durumlarda tütsülerin yakılması insanlar için çok faydalı olacaktır. Bu tütsüler yakılarak dua eşliğinde bütün ortam gezdirilir. Bunlar yapılarak ortam rahatlatıldığında doğal olarak kişinin ruhu da rahatlamış olur. Bu yüzden bu tütsüler sıklıkla kullanılır bu gibi durumlarda. Kişi bulunduğu ortamda rahat olduğunda kendini iyi hissedecektir, bunda tütsülerin etkisi büyük rol oynar ve tarihin her döneminde tütsüler var olmuştur ve insanlar tarafından kullanılmıştır. Her insanın hoşlandığı bir koku vardır ve o kokuyu sıklıkla tercih edecektir. Nane tütsüsü çok rahatlatıcı olmasına rağmen sevmeyen kişiler de buluyor, yine lavantanın verdiği rahatlatıcı etkiyi herkesin bilmesine rağmen lavantayı her insan sevmez ve tercih etmez. Kişinin zevkine göre seçeceği birden çok tütsü vardır. Her insanı rahatlatan tütsü de farklıdır, kişi kendisini rahatlatan tütsüyü bulup mutlaka onu kullanmalıdır. Kişinin ruhunun rahatlaması için tütsülerin önemli bir yeri vardır.

Tütsülerin tarihinin çok eskiye dayandığını ve tarih boyunca çok çeşitli sebepler ile kullanılmıştır. Kimi zaman da dini törenlerde kullanılmıştır, kimi zaman etrafın güzel kokması için ve kimi zaman da büyülerde kullanılarak devam etmiştir . çok Eski dönemlerde yani tarih öncesi dönemlerde tütsüler hasta olan ve özellikle sara hastalarında kullanılmıştır. Bazı çeşit tütsüler ise sinir hastalıklarının tedavisinde de sıklıkla kullanılmıştır. Tütsüler çoğunlukla bitki kurularından hazırlandığı ve yapıldığı herkes bilinmektedir. Fakat okunan ve işlemden geçirilmiş hayvan kemiklerinden de yapıldığını öne sürülmektedir.

Tütsülerin genelde bitkilerden yapıldığını yukarıda söylemiştik. Bitkilerden yapılan bu tütsüler ile ortama farklı bir enerji akımı elde edilebilir. Kimi rahatsızlık ve hastalıklarda tütsüler de kullanılmaktadır, sağlığa faydalı tütsüler olduğunu söylemiştik, bunlardan söz edecek olursak eğer , adaçayı tütsüsü ile ortamdaki negatif enerjiyi ortadan kaldırabilir ve sonrasında rahatlayabiliriz, bu tütsünün yanında yine rahatlatan üzerlik tohumundan yapılan tütsüsü vardır ve bundan yapılan tütsünün çok ayrı bir yeri vardır, büyü ve metafizik varlıklardan kurtulmada kullanılan yöntemlerden biride üzerlik tohumundan yapılan tütsüdür ve sıklıkla bu tütsü kullanılmaktadır. bu tütsü çeşidi cinler için kullanılan ve nazar olduğuna inanıldığı zamanda yine bu tütsünün kullanıldığı herkes tarafından bilinmektedir. Evinizi negatif olan tüm enerjisel varlıklardan korumak isteyen kişiler genellikle bu tütsüleri yakarak evde dolaşırlar ve bunlar yapılırken felak ve nas surelerinin okunması tavsiye edilir. Bunu bir defa değil de ne zaman gerekli görülürse o zaman yapılması doğru olacaktır.

Sardal ağacının ve limon un karışımından yapılan yardley tütsüsü bu konuda son derece rahatlatıcı olmakla beraber başarının sembolü olarak ta kabul edilmiştir. Bunun yanı sıra hipnoz seanslarında da bu tütsü grubu kullanılmaktadır. bir diğeri ise güllerden yapılan tütsülerdir, en çok dualar yapılırken ve yine dua edilirken kullanılır şifa vericidir ve korku terapilerinde de sıklıkla kullanılır. Portakal çiçeklerinden yapılan tütsüler ise yine çok rahatlatıcı olur ve kulak burun boğaz için oldukça faydalı olduğu bilinmektedir. Yine yasemin bitkisinden yapılan tütsülerde oldukça rahatlatıcı olur ve sinirlere iyi gelmektedir.

Yukarıda açıkladığımız gibi tütsülerin bir çok bitki çeşidi var ve bunlardan yapılan tütsü çeşitleri de oldukça fazladır, her bitkinin ve bunlardan yapılan tütsülerin insan üzerinde olumlu ve ya olumsuz etkileri bulunmaktadır. Ortama güzel kokular ve güzel enerji vererek ve insanları rahatlatan yönleriyle tütsüler insanların hayatının vazgeçilmezi olmuştur.

Tütsüler birçok çalışma için kullanılmış ve hala da kullanılmaya devam etmektedir. tütsüler havas ilminde de yerini almıştır, havas alimleri meditasyon çalışmalarında yine tütsüler yardımıyla yapmaktadır.Tarihler boyunca tütsüler farklı amaçlar için yapılmış ve kullanılmıştır. Kimi zaman hastalıktan kurtulmak için kimi zaman ortamın havasını ve kokusunu değiştirmek için ve bazen de ortamı negatif olan her şeyden arındırmak için tütsü yakma yoluna başvurulmuştur. Eski dönemlerde hastalık için kullanılan tütsülerde bitkiden çok havyan kemikleri kullanılmıştır. Yine ortamda bulunan kokuları değiştirmek için bitki tütsüleri yapılmıştır, her bitkinin kendine göre bir kokusu vardır ve her bitkinin kendine göre etkisi de vardır.

Tütsü yakmak günah mı sorusunun cevabı ise hayır günah değildir. İnsanlar bilir ki, Yüce ALLAH tüm nimetlerini biz insanların hizmetine sunmuştur. Tüsüler de bitki kurularından yapılan ve birden çok amaç için kullanılmıştır ve kullanılmaya devam etmektedir. her bitkinin çevreye verdiği bir enerjisi vardır ve tütsüler sadece meditasyon gibi çalışmalarda yardımcı etken olarak kullanılmaktadır. insanlar evlerinde kötü kokuları yok etmek için de tütsü yakarlar. Ruhumuzu rahatlatan tütsüler de bulunur ve tütsülerin başında nane ve lavanta tütsüleri ilk sırayı alır. Nane tütsüsü yakıldığında uykusuzluk problemi olanlara ve stresli olan kişilere elbette rahatlık verir. Lavanta tütsüsünü yakmak yine rahatlatıcı özelliğinden dolayı her zaman tercih edilmektedir. Depresyonda olan ve yine bu gibi psikolojik sorunları olan kişilere çok iyi gelmektedir. amber den yapılan tütsüler de çok iyi ruhu ve bedeni rahatlatan tütsüler arasında yer alır. Yatıştırıcı etkisinin olmasının yanında cinsel dürtüleri de arttırmaktadır. Bu tütsü tercihen yemek odasında ve oturma odasında kullanılır.

TEILEN
Önceki İçerikTÜTSÜLER
Sonraki İçerikTÜTSÜ YAKMAK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here